Zalanie i powódź – kto zapłaci odszkodowanie?

SOLVE > Blog > ODSZKODOWANIA > Zalanie i powódź – kto zapłaci odszkodowanie?
Powódź

W pierwszej kolejności należy rozróżnić te dwa pozornie podobne zdarzenia, które choć wywołują podobne skutki to jednak przez towarzystwa ubezpieczeniowe traktowane są zupełnie odmiennie. Należy pamiętać, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych „powódź” nie wchodzi w zakres ubezpieczenia podstawowego i wymagane jest wykupienie szerszej lub dodatkowej polisy.

Zalanie powstaje najczęściej w wyniku zalania cieczą przez osobę trzecią np. sąsiada, a także w wyniku awarii sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej urządzeń grzewczych i innych urządzeń gospodarstwa domowego (np. pralka, zmywarka), pozostawienia niedokręconych/odkręconych kranów. Czasami powstaje również w wyniku przeprowadzenia akcji ratowniczej np. gaszenia pożaru.

Powódź natomiast powstaje w wyniku zalania terenu na skutek podniesienia się stanu wody w zbiornikach wodnych i rzekach oraz w wyniku spływu wody z intensywnych opadów po zboczach, w terenach górskich i falistych.

Każde zalanie bądź powódź wymagają zgłoszenia do ubezpieczyciela i umożliwienie weryfikacji. Rzeczoznawca ubezpieczyciela oceni zakres szkód i przyczynę zdarzenia wywołującego szkodę. Jeśli do np. zalania doszło w wyniku zaniedbania lub celowego działania, to odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Za zaniedbania uznawane są m.in. awarie lub uszkodzenia sieci wodno-kanalizacyjnej, które powstały w wyniku zaniedbania stanu technicznego przez właściciela, pozostawienie otwartych/uchylonych okien w trakcie deszczu, zatkane rynny, pęknięcie akwarium, wykonywanie prac hydraulicznych bez stosownych uprawnień, zastosowanie nieodpowiednich materiałów budowlanych.

Czy ubezpieczenie od zalania obejmuje także przypadek kiedy zaleję sąsiada? Niestety nie, ubezpieczenie od zalania obejmuje zalanie naszego mieszkania/domu, w przypadku zalania sąsiada konieczne jest ubezpieczenie nazywane często jako „OC w życiu prywatnym”