Pomoc frankowiczom
W kancelarii Solve udzielana jest prawnapomoc frankowiczom, czyli osobom, które zmagają się z koniecznością spłacania tak zwanych kredytów frankowych. W ostatnim czasie jest to temat wyjątkowo „gorący”, między innymi ze względu na wyroki wydawane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Kredyty frankowe – jaką kwotę musi spłacić kredytobiorca?
Na samym wstępie warto bliżej wyjaśnić, skąd wzięły się problemy dotyczące kredytu frankowego. Dlaczego ten rodzaj bankowej pożyczki stanowi obecnie tak dyskusyjny temat? I w jaki sposób, jako kancelaria frankowa (Warszawa), możemy pomóc naszym Klientom w uwolnieniu się od ciążących na nich zobowiązaniach tego rodzaju?
Frankowicze (potoczna nazwa klientów banków, którym udzielone zostały pożyczki) to osoby, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytów w walucie obcej, jaką jest frank szwajcarski (CHF). Wbrew jednak formie takiej pożyczki, kredyty te nie były klasycznie rozumianymi wariantami walutowymi, a kredytami waloryzowanymi – w dwóch rodzajach. Tym samym kredyty frankowe dzieli się na:
- kredyty indeksowane – kredyt jest wypłacany w złotówkach, w wysokości wskazanej w umowie (klient dokładnie wie, ile pieniędzy otrzyma), po czym kwota długu jest przeliczana według kursu kupna franka szwajcarskiego; każdego miesiąca rata pożyczki zostaje wyliczona w obcej walucie, a na dzień spłaty przeliczona na złotówki (według kursu banku); w tym przypadku dochodzi do ciągle narastającej wartości kapitału kredytu, co przekłada się na wzrost zadłużenia, nawet wbrew regularnej spłacie,
- kredyty denominowane – kwota pożyczki wyrażana jest w walucie obcej, jednak przeliczana na złotówki według kursu na dzień uruchomienia kredytu; w tym zatem przypadku klient może otrzymać niższą lub wyższą kwotę, niż wskazano we wniosku kredytowym; wysokość każdej raty do spłaty jest tutaj także przeliczana po aktualnym kursie franka.
W obu wymienionych sytuacjach, gdy każda rata kredytu frankowego jest przeliczana według kursu obcej waluty, dochodzi do zmian jej wysokości na przestrzeni kolejnych miesięcy i lat. Tym samym klient najczęściej musi spłacić znacznie więcej, niż pierwotnie wynosiła wysokość pożyczki bankowej. Innymi słowy – kwota kredytu, jak i poszczególnych rat, nie są określane z góry i frankowicz nie wie, ile będzie musiał ostatecznie spłacić.
Problemy z kredytami frankowymi
Przez kilka lat kredyty frankowe były uznawane za korzystne, co zmieniło się wraz z rokiem 2015. Na skutek ograniczenia ochrony waluty przez Centralny Bank Szwajcarii, wartość franka szwajcarskiego wzrosła dwukrotnie, co przełożyło się na natychmiastowy wzrost wysokości raty i całego kredytu CHF.
Problematyka kredytów frankowych wynika jednak nie ze wzrostu ceny franka szwajcarskiego, ale w głównej mierze z konstrukcji samych umów kredytowych. Często banki zapisywały w nich niedozwolone klauzule abuzywne – czyli takie zapisy, które w sposób rażący uderzały w interes klienta (konsumenta), a na które ten nie miał wpływu. To właśnie te klauzule stają się obecnie podstawą do składania przez frankowiczów pozwów przeciwko bankom udzielającym kredytów we frankach szwajcarskich.
Tym samym problem z narastającym zadłużeniem nie jest stricte związany z umocnieniem się franka szwajcarskiego, a właśnie z mechanizmami stosowanymi przez banki.
Kredyty frankowe (Warszawa) – czego dotyczyć może roszczenie?
W przypadku wystąpienia z pozwem przeciwko bankowi, który udzielił kredytu waloryzowanego we frankach szwajcarskich, Klient może oczekiwać:
- unieważnienia kredytu frankowego – rozwiązanie, zgodnie z którym sąd prawomocnym wyrokiem unieważnia umowę kredytową; w konsekwencji tego działania klient jest zobowiązany do spłacenia tylko wypłaconego mu kapitału – jeśli w momencie unieważnienia kredytu kapitał ten został już zwrócony, wszystkie nadwyżki wpłacone przez kredytobiorcę muszą zostać zwrócone,
- odfrankowienia kredytu – postanowieniem sądu z umowy kredytowej muszą zostać wykreślone wspomniane zapisy abuzywne; wcześniejszy kredyt frankowy staje się zwykłym kredytem złotówkowym, z pierwotnie nadanym oprocentowaniem; w tym wypadku klient może także liczyć na przeliczenie już spłaconych rat i w przypadku potwierdzenia nadpłat, o ich zwrot również może ubiegać się od banku.
Kredyty we frankach szwajcarskich – jakie są szanse na wygraną w sądzie?
Kancelaria Solve udziela niezbędnej pomocy prawnej frankowiczom (Warszawa), starannie analizując zawierane przez nich umowy kredytowe. W przypadku potwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, możliwe jest wystąpienie z pozwem.
Szanse na unieważnienie lub odfrankowanie kredytu pozostają naprawdę duże, co udowadniają wyroki sądowe ogłaszane w ostatnich latach, w tym także rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Według najnowszych szacunków, nawet ponad 95% spraw sądowych kończy się w sposób korzystny dla konsumentów (frankowiczów).
Pewne obawy wśród konsumentów występujących z roszczeniami w sprawach kredytów frankowych wzbudzają problemy terminowe w polskich sądach. Obecnie toczy się nadal ponad 150 tysięcy spraw związanych z tym problemem, a krajowe sądownictwo zmaga się z brakami kadrowymi. Tym samym postępowania przedłużają się, stanowiąc kolejny powód do stresu. W tym miejscu uspokajamy – ostatnie wyroki TSUE potwierdzają, że nawet w przypadku przewlekłości spraw, banki zostają zobowiązane do wypłacania ustawowych odsetek za opóźnienie.
Serdecznie zachęcamy osoby walczące do tej pory z kredytem frankowym (Warszawa) do umówienia się na konsultację w siedzibie kancelarii Solve. Wspólnie ustalimy, w jakim zakresie możemy Państwu pomóc.